Šunų veislės > Airių seteris

Airių seteris

Airių seteris - nuotrauka
Airių seteris - nuotrauka
Veislė Airių seteris
Kiti vardai Red Setter (Irish: sotar rua),Irish Red Setter, raudonieji seteriai
Kilmės šalis Airija
Dydis Didelių šunų veislės
Veislės grupė Sportiniai šunys, draugiški šunys
Ilgaamžiškumas 12 - 15 metų
Temperamentas nepriklausomas, guvus, meilus, žaismingas, draugiškas, energingas
Ūgis Patelė: 55–62 cm Patinas: 58–67 cm
Svoris Patelė: 24–29 kg Patinas: 27–32 kg
Kailio spalva Raudonas, Raudonmedis - rusvai raudonas, Kaštono spalvos
Šuniuko kaina 650 - 770 EUR
Hipoalerginis ne
Airių seteris - šuniukas
Airių seteris - šuniukas
Įvertink šią veislę:
iš viso įvertino: 26

Veislės charakteristika

Prisitaikymas
Draugiškas
Sveikata
Treniravimas
Reikalingi užsiėmimai

Daugumai žmonių šita veislė yra tiesiog svajonių šuo. Airių seteris patraukia akį savo šilkiniu, blizgančiu raudonu kailiu ir dvasingu žvilgsniu. Jame puikiai dera nepaprastas švelnumas žmogaus atžvilgiu (kai kurie patinai akivaizdžiai nori pirmauti) su guviu temperamentu. Airių seteris yra ir išlieka medžioklinis šuo. To nepakeitė net parodinių šunų kartos.  
Raudonieji  (airių)  seteriai išvesti Airijoje XVIII amžiaus pabaigoje. Tai judrūs, labai ištvdermingi, aistringi medžioklėje šunys. Jie proporcingo sudėjimo, vidutinio ūgio.  

Kailis ir spalva

Airių seterio spalva ir plaukas: tamsiai rusvas (kaštono spalvos),blizgantis auksu, plaukai vidutinio ilgio, lygūs, prigludę šilkiniai. Plaukai ant galvos, priekinės kojų dalies ir ausų galų trumpi, tankūs. Ant kitų kūno dalių vidutinio ilgumo, beveik negarbanoti.   

Šie seteriai būna vienspalviai, ryškiai kaštoniniai su auksiniu atspalviu (arba raudonmedžio spalvos),be juodos spalvos žymių. Kartais ant krūtinės, kaklo, kaktos, kojų pėdų būna baltos dėmės. Neskaitoma trūkumu ir balta juostelė ant nosies.  

Sudėjimas

Seteriai gali jautriai reaguoti į ėdalo pasikeitimą. Be to, palyginti dažnai jie serga navikų sukeltomis ligomis. Po kastracijos (sterilizacijos) tiek patinų, tiek patelių kailis pasidaro negražiai pūkuotas. Dauguma jų tampa tingūs ir linkę nutukti. Kalaitės dažnai nelaiko šlapimo. Dėl tos priežasties ši intervencija airių seteriams turėtų būti atliekama tik esant svarbioms medicininėms indikacijoms. 
Airių seterio ūgis ir forma: apie 65 cm, labai elegantiškas, gražus, ausys viidutinio ilgumo, plonos raukštėtos ir prigludusios prie galvos, uodega vidutinio ilgio, su gražia „vėliava“, truputėlį nuleista žemyn.  
Galva pailga, siaura, užpakalinė pakaušio dalis atsikišusi. Akys (jos neturi būti labai didelės) riešutinės arba tamsiai kaštoninės spalvos. Ausys vidutinio didumo, plonos, nukarusios, prisiglaudusios prie galvos. Kaklas vidutinio ilgumo, labai raumeningas, bet nestoras. Krūtinė, palyginti, siaura. Priekinės kojos tiesios, raumeningos, užpakalinės – su gerai išsivysčiusiu šlaunikauliu. Pėdos apvalios, pirštai suglausti. Uodega iš pradžių stora, į galą plonėjanti, išlenkta lyg kardas, ištiesta sudaro vieną liniją su nugara.  

Temperamentas

Dauguma seterių pasivaikščiojimų metu nuolat šuoliuoja. Be geros dresūros jų paleisti nuo pavadėlio negalima. Ramūs sekmadieniniai pasivaikščiojimai įmanomi tik tuomet, kai seteris visiškai nusensta! Šios veislės šunims reikia judėti. Airių steriai mėgsta bėgti paskui dviratį ir jiems reikia užsiėmimų. Tai nebūtinai turi būti medžioklės dresūra; gali būti vikrumo, bendrojo paklusnumo treniruotės arba bet kokia šunų sporto veikla.   
Penkiolika minučių protinio darbo šunį nuvargina daugiau negu trijų valandų pasivaikščiojimas! 
Taip ugdomas kryptinga veikla užimtas seteris ir namuose yra ramus mielas kompanionas. Prieš parsivesdami šį nuostabų bet didelius reikalavimus keliantį šunį, gerai pasvarstykite, nes gaila jį laikyti vien akims paganyti. Be to, nuobodžiaujantis ir nedresuotas seteris ima gadinti nervus. Galiausiai vis tiek pralaimi šuo! 
Airių seteris – labai geras medžioklinis ir mėgstamas prabangos šuo, mielas namuose ir iškylose. Būtina rūpestingai prižiūrėti kailį ir valyti ausis. Airių seteris patikliai žvelgia į savo šeimininką. Airių seteris vienodai mėgstamas ir kaip medžioklės, ir kaip prabangos šuo. Airių seterio savybės: ištikimas šuo, drąsus, protingas, švelnus, puikios uoslės, užtikrintai aptinka ir seka pėdsakus, uoliai pluša vandenyje.  

Airių seteris - šuns vardai

Vardai patinui Vardai patelei
01 . PolisNaiva
02 . PorkisLima
03 . FloperisWarrina
04 . WinnerRomja
05 . SvepsasDangė
06 . BendisLyza
07 . DribsnisGuci
08 . NapoleonasAkva
09 . HaikoZimba
10 . DexasSmila

Įdomybės

FCI Nr. 120/7.2 .  Raudonieji seteriai - Airių seteriai. 
Kilmės šalis: Airija.  
Mėnesio ėdalo išlaidos – maždaug 50 eurų. 
Gyvenimo trukmė – 10–15 metų. 
Šuniuko kaina – maždaug 750 eurų.