Šunų veislės > Šiurkščiaplaukis foksterjeras

Šiurkščiaplaukis foksterjeras

Šiurkščiaplaukis foksterjeras - nuotrauka
Šiurkščiaplaukis foksterjeras - nuotrauka
Veislė Šiurkščiaplaukis foksterjeras
Kiti vardai Wire hair fox terrier, Wirehaired terrier, Fox terrier
Kilmės šalis Anglija
Dydis Mažų šunų veislės
Veislės grupė Terjerų veislės
Ilgaamžiškumas 13 - 14 metų
Temperamentas greitas, aštrus, įžūlus, draugiškas, budrus, bebaimis
Ūgis Patinas: 36–41 cm Patelė: 33–38 cm
Svoris Patinas: 7–9 kg Patelė: 6–8 kg
Kailio spalva Baltas, Baltas ir gelsvai rudas - įdegio spalvos, Juodas ir baltas, Trijų spalvų
Šuniuko kaina 490 - 650 EUR
Hipoalerginis taip
Šiurkščiaplaukis foksterjeras - šuniukas
Šiurkščiaplaukis foksterjeras - šuniukas
Įvertink šią veislę:
iš viso įvertino: 68

Šiandien foksterjerai sutinkami daug rečiau. Dvidešimto šimtmečio 4 ir 6 dešimtmečiuose jis buvo neatsiejama gatvių vaizdo dalis. Foksterjero, kaip mėgstančio kandžiotis ir peštis šuns, reputacija galbūt nulėmė jo populiarumo sumažėjimą. 
Daugelis foksterjerų būdavo įsigyjami kaip palydovai ir šeimos šunys, visiškai nesusimąstant apie šio vikraus medžioklinio šuns poreikius. Anksčiau jis buvo veisiamas kaip bebaimis lapių medžiotojas ir jų pjovikas; dar ir šiandien daugumai foksterjerų būdinga drąsa ir smarkumas. Jie iš kelio pasitraukia nenoriai. 
Foksterjerai išvesti Anglijoje. Jau nuo seno čia su mažais šunimis – terjerais – buvo medžiojami urvuose gyvenantys žvėrys. Iš šių terjerų XIX amžiuje atrankos keliu bei kryžminant buvo išvesti dabartiniai foksterjerai. Jų yra dvi atmainos – švelniaplaukiai ir šiurkščiaplaukiai. Jie viskuo panašūs – skiriasi tik plaukų danga.  

Kailis ir spalva

Šiurkščiaplaukiai foksterjerai turi būti reguliariai kerpami. Kirpti turi išmanantis žmogus, o ne bet koks kirpėjas šunų salone už kampo! Kirpimo meno galite išmokti ir patys. Teisingus rankų judesius jums parodys arba veislininkas, arba patys lankykite veisimo klubo organizuojamus kursus.  
Foksterjero spalva ir plaukas: baltas, su juodom, liepsnos spalvos ir gelsvom dėmėm. Šiurkščiavilnio foksterjero dygūs, kieti, vidutinio ilgio plaukai.  
Šiurkščiaplaukių plaukai žymiai ilgesni, storesni, yra poplaukis. Jų snukis apaugęs ilgais plaukais, kurie sudaro barzdą ir ūsus. Galva dėl to atrodo stačiakampio formos. Labiau paplitę šiurkščiaplaukiai foksterjerai. Matyt, „kalta” efektyvesnė jų išvaizda, nes medžioklėje jie lygiaverčiai.  

Jie būna balti su juodomis, pilkomis ar rudomis dėmėmis. Foksterjerų neturi būti balta ir kavinės spalvos ar marga nosis.  

Sudėjimas

Foksterjero ūgis ir forma: ūgis nuo 36 iki 40 cm, (visų šunų ūgis matuojamas nuo žemės iki gogo tarp menčių),sveria iki 9 kg, ilgakojis, elegantiškas, kvadratinis, ausys mažos, „V“ formos, užlinkusios priekin, uodega nukirsta.  
Šuns aukštis ties gogu: patino – daugiau kaip 39 cm, patelės šiek tiek mažesnės.  
Foksterjerus retsykiais užpuola akių ligos. Šunys, kurių kailio spalva beveik grynai balta, gali būti kurti. 
Akys mažos, beveik apvalios, nedidelės, jų išraiška „protinga”, gyva. Krūtinė gerai išsivysčiusi. Priekinės kojos lygiagretės ir tiesios, užpakalinės – kiek įstrižos. Pėdos nedidelės, apvalios, su trumpais, labai išlenktais pirštais. Foksterjerai uodegą laiko vertikaliai, tiesiai. Šuniukams ji trumpinama iki 1/3–1/4 jos normalaus ilgio. Labai sutrumpinta uodega gadina šuns išvaizdą. Suaugusio šuns ji turi būti tokio ilgio, kad būtų patogu už jos pačiupti šunį (už uodegos šuo traukiamas iš urvo).  Foksterjerų neturi būti nukarusios arba pernelyg didelės ausys, šviesios akys, minkšti plaukai, negali būti žemas uodegos pagrindas, išlenkta ir nusvirusi nugaros pusėn (kaip voverės) uodega.  

Temperamentas

Šie vidutinio dydžio šunys yra labai mieli ir elegantiški. Šiurkščiaplaukiai foksterjerai dažnai būdavo perkami lydėti dailias damas. Tam foksterjeras visiškai netinka. Jie mėgsta pasirausti gėlių lysvėje ir suginti į medį kaimynų kates. Jų nenuvargina net ilgi pasivaikščiojimai. 
Gyvendami kartu su šeima jie yra linkę įgyvendinti savo norus ir pagerinti padėtį hierarchijoje. Trumpai tariant, foksterjeras yra temperamentingas greituolis, kuriam reikia įžvalgaus ir sportiško šeimininko, mokančio tinkamai suvaldyti jo polinkį veikti. Tada gudrusis foksterjeras būna ištikimas ir linksmas palydovas, paskui šeimininką ar šeimininkę einantis per ugnį ir vandenį. Šiurkščiaplaukis foksterjeras – judrus, visuomet patenkintas šuo, žvalus, labai judrus, mėgsta žaisti, uolus žiurkių ir pelių medžiotojas. 

Šiurkščiaplaukis foksterjeras - šuns vardai

Vardai patinui Vardai patelei
01 . OtisBija
02 . ČiombisDžiudi
03 . RoksasCipsas
04 . LaitasChanse
05 . FarasAskana
06 . ŽulikasKikile
07 . ČiombisBona liza
08 . MailoMustafa
09 . CiprisTuma
10 . DarasCise

Įdomybės

FCI Nr. Šiurkščiaplaukio 169/3.1, lygiaplaukio 12/3.1. 
Kilmės šalis: Didžioji Britanija  
Mėnesio ėdalo išlaidos – maždaug 20 eurų.
Kailio priežiūros išlaidos: 45–65 eurai už kirpimą, du ar keturis kartus per metus.
Gyvenimo trukmė – maždaug 12 metų.
Šuniuko kaina: 500–650 eurų.