Tibeto mastifas (Do-Khyi)
Veislė | Tibeto mastifas (Do-Khyi) |
Kiti vardai | Do-Khyi |
Kilmės šalis | Kinija |
Dydis | Didelių šunų veislės |
Veislės grupė | Darbiniai šunys, sarginiai šunys |
Ilgaamžiškumas | Vidutiniškai 10 iki 12 metų |
Temperamentas | užsispyręs, atkaklus, protingas, valdingas, turinti apsaugos instinktą, užsisklendęs |
Ūgis | Patelė: 61–71 cm Patinas: 66–76 cm |
Svoris | Patinas: 45.4–72.6 kg Patelė: 34–54.4 kg |
Kailio spalva | Mėlynas ir pilkas, Juodas, Rudas, Juodas ir gelsvai rudas - įdegio spalvos, Raudonas ir Auksinis, Rudas ir gelsvai rudas, įdegio |
Šuniuko kaina | 2030 - 2840 EUR |
Hipoalerginis | ne |
Veislės charakteristika
Priešingai nei įprasta manyti, ne visuomet maži šunys gali gyventi bute – daugelis iš jų būna pernelyg energingi arba loja daugiaaukštyje. Šiuo atveju teigiamos savybės yra tylus, nelabai energingas, vidujai ramus ir draugiškas gyventojams šuniukas.
Kai kuriuos šunis yra tiesiog paprasčiau valdyti nei kitus: jie geriau treniruojasi ir yra gana nesudėtingi. Be to, jiems per daug neįkyri jūsų klaidos arba nenuoseklumas, tad jie lengvai sugrįžta į normalią būseną. Jautrius šunis; tokius, kurie savarankiškai mąsto; arba kurie yra labai kategoriški, yra sunkiau kaip pirmą šunį suvaldyti. Norėdami geriausiai pasirinkti prieš įsigydami naują šunelį turėtumėte taip pat atsižvelgti į savo ligšiolinę patirtį su šunimis.
Kai kuriems šunims griežta bausmė nieko nereiškia, tuo tarpu kitiems pakanka tik griežto žvilgsnio, kad užduotų širdį. Ne per daug jautrūs šunys, dar vadinami „nesudėtingais“, „tolerantiškais“ ir netgi “storaodžiais”, lengviau priima tai, kas vyksta triukšmingoje, chaotiškoje aplinkoje, taip pat jei šeimininkas energingas, ir nenuoseklioje arba besikeičiančioje rutinoje. Ar turite mažų vaikų, rengiate daug vakarienių, grojate kokioje nors garažo grupėje arba gyvenate pašėlusiu tempu? Tuomet rinkitės nelabai jautrų šunį.
Keleto veislių šunys labiau prisiriša prie šeimos ir linkę nerimauti ar netgi panikuoti, jeigu šeimininkas juos palieka vienus. Baikštus šuo gali būti destruktyvus, jis ima loti, ungzti, kramtyti ir kitokiu būdu daryti netvarką. Šių veislių šunis geriausia laikyti tokiuose namuose, kuriuose visada kuris nors šeimos narys būna visą dieną, arba jeigu šunį galima paimti drauge į darbą.
Trumpaplaukiai arba beplaukiai šunys, turintys pavilnę arba kūno riebalų, pvz., kurtai, yra jautrūs šalčiui. Šalto klimato zonoje šunys, mažai toleruojantys šaltį, turi gyventi name, o einant pasivaikščioti vėsiu oru vilkėti švarkelį arba megztuką.
Storakailiai šunys turi polinkį perkaisti. Tai taip pat galioja šunų trumpa nosimi veislėms, kaip antai buldogams arba mopsams, kadangi jie negali taip gerai lekuoti, kad atsivėsintų. Jeigu norite turėti jautrų karščiui šunį, tuomet kaitriomis ar tvankiomis dienomis jums reikės būti su juo namuose ir ypač sergėti, kad jis neišbėgtų iš namų per kaitrą.
Kai kurių veislių šunys yra nepriklausomi ir santūrūs netgi tada, jeigu juos nuo mažų dienų augino tas pats asmuo; kiti labai prisiriša prie vieno asmens ir visai nesidomi kitais žmonėmis; gi treti užkariauja visos šeimos simpatiją. Čia veislė nėra vienintelis veiksnys; tie šunys, kurie užaugo apsupti žmonių, jaučiasi tarp jų geriau ir greičiau prisiriša.
Būti su vaikais švelniam, pakankamai tvirtam, kad ištvertų nevikrius jų glostymus ir glamones, „išlikti šaltakraujiškam“, kai vaikai aplinkui zuja ir šūkauja – tokios savybės būdingos šuniui, mylinčiam vaikus. Ir ką gi, jūs nustebsite išvydę šių šunų sąrašą: tai nuožmiai žvelgiantys bokseriai, taip pat amerikiečių Stafordšyro terjerai (dar vadinami pitbuliais, pitbulterjerais). Maži, smulkūs ir galintys grybštelėti čihuahua veislės šuniukai ne itin tinka šeimai.
* Visi šunys yra individai. Mūsų vertinimai tėra apibendrinantys, nėra garantijos, kaip elgsis vienos veislės ar individualus šuo. Vaikams gali būti draugiški visų veislių šunys – tai priklauso nuo jų patirčių praeityje, dresavimo, kaip reikia elgtis su vaikais, ir individualybės. Kad ir kokios veislės šuo būtų, jis turi stiprius žandikaulius, aštrius, smailus dantis ir stresinės situacijos atveju gali įkąsti. Mažus vaikus ir bet kurios veislės šunis visuomet turėtų sergėti suaugęs žmogus, niekada negalima palikti jų drauge vienų. Toliau skaitykite apie nedraugiškus vaikams šunis.
Draugiškumas šunims ir žmonėms – tai du visiškai skirtingi dalykai. Kai kurie šunys mėgina užpulti kitus arba dominuoti, nors su žmonėmis jie būna nepaprastai švelnūs; kiti mieliau žaistų nei kovotų; treti gi bemat apsisuka ir nubėga. Čia veislė yra ne vienintelis veiksnys; tie šunys, kurie drauge su savo vados šuneliais ir motina pragyveno pirmąsias 6-8 savaites ir būdami dar jaunikliai daug laiko žaisdavo su kitais šunimis, pasižymės geresnėmis šunų socialinėmis kompetencijomis.
Svetimiems žmonėms draugiški šunys pasitinka svečius vizgindami uodegą ir meilindamiesi; gi kiti būna drovūs, nesidomintys ar net agresyvūs. Žinoma, šuo, nepriklausomai nuo veislės, kuris būdamas jauniklis bendravo su daugeliu įvairių visokio amžiaus žmonių, suaugęs geriau reaguos į svetimus žmones.
Jeigu savo name gyvenate kartu su šunimi, gausite apsiprasti su jo plaukais ant savo drabužių ir namuose. Šunys šeriasi priklausomai nuo veislės: vieni – kiaurus metus, kiti tik sezoniškai „primėto“ plaukų, bet iš karto labai daug, dar kiti – ir ištisus metus, ir sezoniškai, o kai kurie šunys, galima sakyti, visai nesišeria. Jeigu esate švaros fanatikas, vertėtų rinktis mažiau besišeriantį šunį arba į viską žiūrėti atlaidžiau.
Šunys, turintys polinkį seilėtis, sveikindamiesi gali palikti seilių ant jūsų rankos ir, be visa ko, taip pat didelių šlapių dėmių ant jūsų drabužių. Jeigu jūsų netrikdo seiliojimas, viskas puiku; tačiau jei esate švaros fanatikas, verčiau išsirinkite mažiau besiseiliojantį šunį.
Kai kurių veislių šunis pakanka tik greitai perbraukti šepečiu; kitus reikia nuolat maudyti, kirpti ir kitaip prižiūrėti, kad būtų švarūs ir sveiki. Pasvarstykite, ar turėsite laiko šuniui, kurio kailiui būtina priežiūra, arba taip pat pinigų, kad kam nors galėtumėte sumokėti už priežiūrą.
Remiantis bloga auginimo praktika, kai kurių veislių šunys yra linkę turėti tam tikrų genetiškai paveldimų sveikatos problemų, kaip antai klubo sąnario displazija. Tai anaiptol nereiškia, kad kiekvienas šuo sirgs šiomis ligomis; tai tik reiškia, kad yra padidėjusi rizika susirgti. Prieš įsigydami šuniuką turėtumėte pasidomėti būdingomis tai veislei genetiškai paveldimomis ligomis, kad galėtumėte paklausinėti šunų augintoją apie fizinę potencialių jauniklio tėvų arba jo giminaičių sveikatą.
Kai kurių veislių šunys pasižymi dideliu apetitu ir greitai priauga svorio. Šunims, kaip ir žmonėms, antsvoris gali sukelti sveikatos problemų. Jeigu išsirinkote tos veislės šunį, kuris linkęs tukti, tuomet turite riboti skanėstus, stengtis, kad šuo pakankamai judėtų, jo kasdienį sausą davinį matuoti ir šunį reguliariai šerti, o ne nuolat paduoti ėdalą.
Yra visokių dydžių šunų – pradedant mažiausiais pasaulyje čihuahua veislės šuniukais ir baigiant dogais; vieta šuniui – pagrindinis veiksnys apsisprendžiant, ar šuo tiks jums ir jūsų gyvenimo sąlygoms. Dideli šunys gali atrodyti įspūdingai ir bauginančiai, tiesa, kai kurie būna neįtikėtinai mieli! Pasižvalgykite ir raskite sau tinkamą didelį šunį!
Šunys, kuriuos lengva dresuoti, yra sumanūs dėl to, kad bemat susieja asociaciją su greita komanda (su žodžiu „sėdėti“),veiksmu (sėstis) ir pasekme (gauti skanėstą). Kitiems šunims prireikia daugiau laiko, kantrybės ir kartojimo dresuojant. Daugelio veislių šunys yra protingi, tačiau pradeda treniruotis su nuostata „Kas man iš to?“, tad šiuo atveju turėtumėte pasitelkti apdovanojimus ir žaidimus, kad išmokytumėte juos vykdyti savo reikalavimus.
Šunys, kurie buvo auginami mokant ryžtingai dirbti, būti protingais ir susikoncentravusiais, pvz., ganant galvijų bandą, turi treniruoti savo smegenis lygiai taip pat kaip šunys, mokyti bėgioti ištisą dieną, turi treniruoti savo kūną. Jeigu jie negauna būtino mentalinio stimulo, imasi savo darbelių (kurie jums nepatiktų) – paprastai rausiasi smėlyje ir graužia kažką. Geros galimybės treniruoti šuns smegenis – paklusnumo mokymas ir interaktyvus šuns žaislas, taip pat kaip ir šunų sportas įveikiant kliūtis agiliti, ieškant ir gelbėjant.
Daugelio veislių jaunikliai turi didelius snukius ir yra linkę gribštelėti, graužti ir žaisdami įkąsti (vos vos, neskausmingai, nepažeisdami odos). Šunys dideliais snukiais labiausiai „sergėja“ savo šeimininkus; augintinius reikia dresuoti norint išmokyti, kad galima kramtinėti savo žaislą, skirtą kramtymui, bet ne žmogų. Didžiasnukių veislės šunys labai mėgsta žaisti gaudynes, taip pat perkąsti žaislą kramtymui, kurio viduje būna sauso ėdalo ir skanėstų.
Medžioklei auginami šunys, kaip antai terjerai, turi įgimtą poreikį kitus gyvūnus medžioti, o kartais ir nugalabyti juos. Viskas, kas aplinkui laksto – katės, voveraitės, galbūt netgi automobiliai – gali sužadinti šį instinktą. Mėgstančius medžioti šunis reikia pririšti lauke arba laikyti aptvertoje teritorijoje, be visa ko, savo sodą jums reikės aptverti aukšta, saugia tvora. Pasirinkti šių veislių šunis paprastai nėra gerai, jeigu dar esama mažesnių gyvūnų, kurie gali atrodyti kaip grobis – katės, žiurkėnai, arba yra kitų mažesnių šuniukų. Tie šunys, kurie buvo auginami paukščių medžioklei, nėra per daug linkę medžioti, bet jums tikriausiai būtų sunku išlaikyti jų dėmesį tuo metu, kai pro šalį skrenda paukščiai.
Kai kurių šunų balsai skamba keisčiau nei kitų. Rinkdamiesi šunį pagal veislę atkreipkite dėmesį į tai, kaip jis reiškiasi vokaliai – loja ar staugia – ir ar dažnai. Jeigu norite medžioklinio šuns, pasvarstykite, ar jums jo kaukimas kaip požymis veikiau muzikaliai skambės, ar bus nepakenčiamas. Jeigu renkatės sarginį šunį, pagalvokite, ar miestas, kuriame pilna „svetimų žmonių“, nepaskatins jo būti visą laiką pasirengusio kovai? Ar vietinis (laukinių) gyvūnų pasaulis tikrai verčia sulaukėti jūsų šunį? Ar gyvenate tokiame būste, kur galioja nurodymai dėl triukšmo? Ar yra arti kaimynų?
Kai kurių veislių šunys labiau mėgsta laisvę nei kiti. Šiaurinių kraštų šunys, kaip antai Sibiro haskiai, buvo auginami tam, kad sukartų didelius atstumus, o jeigu būtų galimybė, viską medžiotų, kas tik juos sudomintų. Daugeliui sarginių šunų tenka vadovautis tiesiog uosle arba sekti paskui kelią perbėgusį kiškį, net jeigu tai reikštų, kad jis jus palieka.
Labai energingi šunys yra visuomet pasiruošę ir laukia veiksmo. Iš pat pradžių jie buvo taip auginti, kad galėtų atlikti bet kokį šuniui skirtą darbą, kaip antai medžiotojų gelbėjimo žaidimas arba galvijų bandų ganymas, todėl yra ištvermingi ilgą darbo dieną. Jiems reikia gerokai pabėgioti ir mentalinio stimuliavimo, daug laiko jie šokinėja, žaidžia, tyrinėja naujus vaizdus ir kvapus. Mažiau energingi šunys prilygsta „namisėdoms“ ir gali visą dieną pramiegoti. Rinkdamiesi šuns veislę turėtumėte atsižvelgti į savo aktyvumo lygį ir gyvenimo stilių, apgalvoti, ar guvus, energingas šuo jus padarytų žvalesnį ar nervingesnį.
Stiprus, entuziastingas šuo gali turėti daug energijos, arba ne, tiesa, jis viską daro su entuziazmu; timpčioja už pavadėlio (kol išmokote liautis),mėgina prasibrauti pro kliūtis, ėda dideliais kąsniais ir netgi geria dideliais gurkšniais. Šiems dinamiškiems šunims reikia daug dresūros norint išmokyti gerų manierų, veislė galbūt ne itin tinka tuose namuose, kur yra nedidelių vaikų arba vyresnio amžiaus paliegusių žmonių. Mažiau energingam ir entuziastingam šuniui veikiau būdinga santūri gyvenimo koncepcija.
Kai kurių veislių šunims pakanka neskubraus pasivaikščiojimo vakare aplink namus. Kitiems reikia kasdien intensyviai treniruotis – ypač tiems, kurie iš pradžių buvo auginami tam, kad atliktų fizinės jėgos reikalaujančius darbus, kaip antai ganymas ar medžiojimas. Jeigu jie nepakankamai bėgioja, gali priaugti svorio, o susikaupusią energiją išlieti tokiais būdais, kurie jums nepatiktų – lodami, kramtydami ir rausdamiesi smėlyje. Šunų, kuriems reikia daug bėgioti, veislės labiausiai tinka gamtą mylintiems, aktyviems žmonėms, arba tiems, kuriems įdomu dresuoti šunis ir kurie nori sudalyvauti labai energingų šunų sporto varžybose.
Kai kurie šunys išlieka amžini jaunikliai – nuolat prašantys žaisti, tuo tarpu kiti tampa rimtesni ir solidesni. Net jeigu mėgstantis žaisti šunelis atrodo mielas, pagalvokite, kiek laiko norėsite kasdien žaisti gaudynių ir medžioklės žaidimus, taip pat ar jūs turite vaikų, kitų šunų, kurie galėtų būti šuns žaidimo draugai.
Tibeto mastifas (Do-Khyi).
Tibeto mastifas (Do-Khyi) - šuns vardai
Vardai patinui | Vardai patelei |
01 . Flupis | Lexe |
02 . Lilis | Kiesa |
03 . Razinka | Turrella |
04 . Kladas | Waya |
05 . Čiaka | Maga |
06 . Zebrius | Isadora |
07 . Ciucikas | Zimba |
08 . Dugsis | Celė |
09 . Hugo | Sari |
10 . Tornado | Mikute |