Šunų veislės > Trumpaplaukis kolis

Trumpaplaukis kolis

Trumpaplaukis kolis - nuotrauka
Trumpaplaukis kolis - nuotrauka
Veislė Trumpaplaukis kolis
Kiti vardai Collie (Smooth Coat),škotų aviganis
Kilmės šalis Škotija
Dydis Didelių šunų veislės
Veislės grupė Ganytojų šunų veislės
Ilgaamžiškumas 12 - 15 metų
Temperamentas visada reaguojantis, bendraujantis, aktyvus, budrus, protingas, lengvai treniruojamas
Ūgis Patinas: 56–61 cm Patelė: 61–66 cm
Svoris Patelė: 18.1–24.9 kg Patinas: 20.4–29.4 kg
Kailio spalva Trijų spalvų, Mėlyna strazdo spalva, Sabalo ir strazdo spalvos, Baltas, Sabalo juodas, Sabalas ir balta
Šuniuko kaina 490 - 810 EUR
Hipoalerginis ne
Trumpaplaukis kolis - šuniukas
Trumpaplaukis kolis - šuniukas
Įvertink šią veislę:
iš viso įvertino: 14

Kolis daugeliui žmonių yra pat gražiausias šuo. Ir iš tiesų: gražiai margo kailio, elegantiškos galvos ir išdidžios laikysenos kolis patraukia žvilgsnį. 
Be to, jo nepaprastai teigiamas labai protingo ir pasiaukojančio žmogaus draugo įvaizdis kyla iš filmų apie Lesę. Iš tiesų buvo ir yra nemažai kolių, apdovanotų medaliais už žmonių išgelbėjimą, bet ši milžiniška sėkmė veislei apo našta. Iš spontaniškai įsigytų kolių buvo tikimasi, kad jie patys savaime yra puikios vaikų auklės, supranta kiekvieną žodį ir tuoj pat paklūsta. Daugelis nusivylusių pirkėjų nesuprato, kad be šeimininko pastangų ir dresūros to negalima tikėtis nė iš vienos šuns veislės.  

Kailis ir spalva

Ilgaplaukio kolio kailio priežiūra yra brangi, o daug retesnės trumpaplaukių kolių atmainos – palyginti pigi. Abiejų veislių šunims reikia skirti tiek pat laiko bėgioti lauke ir kitiems užsiėmimams. Apie trumpaplaukį kolį yra sakoma, kad jis ne toks jautrus kaip ilgaplaukis. 

Sudėjimas

Šuns aukštis ties gogu: patino 56–61 cm, patelės 51–56 cm.  
Kolis yra akivaizdus pavyzdys, kaip laikui bėgant kai kurios šunų veislės pasikeičia. Žiūrint į piešinius ir fotografijas, darytas apie 1890 metus, sunku patikėti, kad tai ta pati veislė! Kai kurios dabartinės veisimo linijos skirtingose šalyse taip pat labai stipriai skiriasi. Amerikiečių koliai didesni, jų galvos stambesnės, ilgesniu snukiu, plaukai glotnesni ir dažniausiai su balta dėme. Europoje paplitusių kolių ryškesnė riba tarp kaktikaulio ir nasrų, jie labai retai turi dėmę. 
Yra ligų būdingų tik koliams. Tai įvairios akių ligos, nusilpusios imuninės sistemos sukeltos odos ligos ir šlaunikaulio sąnario skausmai dėl didelės kūno masės. Kadangi koliai yra linkę nutukti, reikėtų nuolat juos sverti, nes storas kailis gali suklaidinti! 

Temperamentas

Kai padidėjus šuniukų paklausai jie buvo pradėti masiškai veisti, vis dažniau ėmė rastis nervingų ir baugščių kolių. Tada apie juos imta kalbėti kaip apie isteriškus gražuolius, neturinčius nieko bendra su ankstesniais tvirtais darbiniais šunimis.  
Bet buvo ir yra veislininkų, kurie vertina ne tik išorinį grožį, bet ir veisia kruopščiai atrinktus nepriekaištingus ir pajėgius šunis. Įsigyjant kolį pirmenybę reikėtų teikti veislininkui, kuris ne tik didžiuojasi parodų taurių pristatyta lentyna, bet tam, kuris savo šunis ugdo psichiškai, galbūt net su jais dirba ir kuriam rūpi veislei būdingi bruožai. 
Koliai svetimų žmonių atžvilgiu elgiasi santūriai; to nereikėtų iškart vertinti kaip baugštumo! Koliai – aistringi sportiniai šunys. Mėgsta žaisti ir ilgų pasivaikščiojimų metu lydėti savo šeimą, be to, jie labai tinkami vikrumo dresūrai. 

Trumpaplaukis kolis - šuns vardai

Vardai patinui Vardai patelei
01 . OtisGoja
02 . AndoBinda
03 . BadisKelė
04 . VerdisSalsa
05 . TūzasKleopatra
06 . ElvisPipi
07 . BrunoŠpilka
08 . KodisMeda
09 . HorisAlisa
10 . VanishasMeile

Įdomybės

FCI Nr. Ilgaplaukis kolis: 156/1.1, Trumpaplaukis kolis: 296/1.1. 
Kilmės šalis: Didžioji Britanija.  
Mėnesio ėdalo išlaidos – maždaug 50 eurų.  
Gyvenimo trukmė – maždaug 12 metų. 
Šuniuko kaina – maždaug 750 eurų.