Šunų veislės > Ilgaplaukis kolis

Ilgaplaukis kolis

Ilgaplaukis kolis - nuotrauka
Ilgaplaukis kolis - nuotrauka
Veislė Ilgaplaukis kolis
Kiti vardai Collie, Scottish Collie, Long-Haired Collie, English collie, lassie dog, škotų aviganis
Kilmės šalis Jungtinė Karalystė (Škotija)
Dydis Vidutinių šunų veislės
Veislės grupė Ganytojų šunų veislės
Ilgaamžiškumas 14 - 16 metų
Temperamentas švelnus, ištikimas, protingas, turinti apsaugos instinktą, aktyvus, draugiškas
Ūgis Patelė: 51–56 cm Patinas: 56–61 cm
Svoris Patinas: 20.4–29.4 kg Patelė: 18.1–24.9 kg
Kailio spalva Trijų spalvų, Baltas, Sabalas ir balta, Sabalo ir strazdo spalvos, Sabalo juodas, Mėlyna strazdo spalva
Šuniuko kaina 320 - 490 EUR
Hipoalerginis ne
Ilgaplaukis kolis - šuniukas
Ilgaplaukis kolis - šuniukas
Įvertink šią veislę:
iš viso įvertino: 59

Veislės charakteristika

Prisitaikymas
Draugiškas
Sveikata
Treniravimas
Reikalingi užsiėmimai

Kolis daugeliui žmonių yra pat gražiausias šuo. Ir iš tiesų: gražiai margo kailio, elegantiškos galvos ir išdidžios laikysenos kolis patraukia žvilgsnį. 
Be to, jo nepaprastai teigiamas labai protingo ir pasiaukojančio žmogaus draugo įvaizdis kyla iš filmų apie Lesę. Iš tiesų buvo ir yra nemažai kolių, apdovanotų medaliais už žmonių išgelbėjimą, bet ši milžiniška sėkmė veislei apo našta. Iš spontaniškai įsigytų kolių buvo tikimasi, kad jie patys savaime yra puikios vaikų auklės, supranta kiekvieną žodį ir tuoj pat paklūsta. Daugelis nusivylusių pirkėjų nesuprato, kad be šeimininko pastangų ir dresūros to negalima tikėtis nė iš vienos šuns veislės.  

Kailis ir spalva

Ilgaplaukio kolio kailio priežiūra yra brangi, o daug retesnės trumpaplaukių kolių atmainos – palyginti pigi. Abiejų veislių šunims reikia skirti tiek pat laiko bėgioti lauke ir kitiems užsiėmimams. Apie trumpaplaukį kolį yra sakoma, kad jis ne toks jautrus kaip ilgaplaukis. 
Kolio spalva ir plaukas: juodai baltas, juodai rusvas, juoai baltas ir rusvas. Plaukai ilgi, tankūs, kieti, povilnė minkšta, labai tanki.  

Sudėjimas

Šuns aukštis ties gogu: patino 56–61 cm, patelės 51–56 cm.  
Kolio forma: 20–30 kg, ilgakojis, liemuo ilgas, kilnus, galva siaura, elegantiškas, ausys pusiau stačios su užlinkusiais galiukais, uodega vidutinio ilgio, nukarusi žemyn. 
Kolis yra akivaizdus pavyzdys, kaip laikui bėgant kai kurios šunų veislės pasikeičia. Žiūrint į piešinius ir fotografijas, darytas apie 1890 metus, sunku patikėti, kad tai ta pati veislė! Kai kurios dabartinės veisimo linijos skirtingose šalyse taip pat labai stipriai skiriasi. Amerikiečių koliai didesni, jų galvos stambesnės, ilgesniu snukiu, plaukai glotnesni ir dažniausiai su balta dėme. Europoje paplitusių kolių ryškesnė riba tarp kaktikaulio ir nasrų, jie labai retai turi dėmę. 
Yra ligų būdingų tik koliams. Tai įvairios akių ligos, nusilpusios imuninės sistemos sukeltos odos ligos ir šlaunikaulio sąnario skausmai dėl didelės kūno masės. Kadangi koliai yra linkę nutukti, reikėtų nuolat juos sverti, nes storas kailis gali suklaidinti!

Temperamentas

Kai padidėjus šuniukų paklausai jie buvo pradėti masiškai veisti, vis dažniau ėmė rastis nervingų ir baugščių kolių. Tada apie juos imta kalbėti kaip apie isteriškus gražuolius, neturinčius nieko bendra su ankstesniais tvirtais darbiniais šunimis.  
Bet buvo ir yra veislininkų, kurie vertina ne tik išorinį grožį, bet ir veisia kruopščiai atrinktus nepriekaištingus ir pajėgius šunis. Įsigyjant kolį pirmenybę reikėtų teikti veislininkui, kuris ne tik didžiuojasi parodų taurių pristatyta lentyna, bet tam, kuris savo šunis ugdo psichiškai, galbūt net su jais dirba ir kuriam rūpi veislei būdingi bruožai. 
Koliai svetimų žmonių atžvilgiu elgiasi santūriai; to nereikėtų iškart vertinti kaip baugštumo! Koliai – aistringi sportiniai šunys. Mėgsta žaisti ir ilgų pasivaikščiojimų metu lydėti savo šeimą, be to, jie labai tinkami vikrumo dresūrai. 
Kolis (Škotų aviganis) – sanitarijos, pašto, sarginis, apsaugos šuo, elegantiškas, patikimas namų ir iškylų šuo, jam reikia daug lakstyti, būtina nuolatinė kailio priežiūra. Šunų žinovai, kaip vieną pačių gražiausių šunų, dažnai mini kolį. Kolis – škotų aviganis – vienas gražiausių ir universaliausių šunų, mėgstamas ir kaip bandšunis, ir kaip tarnybinis šuo. Be to, kolis jau yra pelnęs didelį autoritetą kaip namų ir iškylų šuo. Jis protingas, klusnus ir ištikimas. Turint galvoje kolio dydį ir kilmę, jam reikia daug judėti. Kolio savybės: protingas, budrus, labai ištikimas, išdidus ir pasitikintis, klusnus, atkakliai ginasi užpultas.   

Ilgaplaukis kolis - šuns vardai

Vardai patinui Vardai patelei
01 . MateoDoratika
02 . TuliusMazge
03 . GogoGoda
04 . VilkisRena
05 . ChuliganasPela
06 . RingoTrutė
07 . IkasPaba
08 . KukisVerdi
09 . MailoAmbira
10 . KaikasBreta

Įdomybės

FCI Nr. Ilgaplaukis kolis: 156/1.1, Trumpaplaukis kolis: 296/1.1. 
Kilmės šalis: Didžioji Britanija.  
Mėnesio ėdalo išlaidos – maždaug 50 eurų.  
Gyvenimo trukmė – maždaug 12 metų. 
Šuniuko kaina – maždaug 750 eurų.